J-effect
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

ergo proxy

2 participan?i

In jos

ergo proxy Empty ergo proxy

Mesaj Scris de magicb Joi Mai 22, 2008 10:16 pm

M-a impresionat atat de tare incat as putea spune ca e mai bun ca Nana (defapt este, dar sunt genuri diferite si prefer sa le mentin pe ambele pe primul loc). Ergo proxy e science-fiction/cyberpunk/psihologic.
Totul incepe (si se si termina) in Romdeau (nu stiu daca e scris bine...), un oras perfect, in care cetatenii parca nu traiau, urmau reguli stricte ca sa fie cetateni model. Asa, si mai era si o printesa inchisa intr-un tuuurn inalt. Defapt nu, dar cum eu ma pricep atat de biine la povestit anime-uri pariez ca intelegeti tot. whatever. Sa revenim, vorbeau de Romdeau. Totul se perece in viitor, planeta e distrusa, dezastre ecologice ( VEDETI!!!! Asa o sa ajunga Terra daca nu oprim poluarea!!!! - ma scuzati ^^'). Romdeau e un oras facut sa traiasca oameni in el, stiu..e logic, sa continuam. In viitor exista si roboti numiti Autoreives. Un virus al robotilor, numit COGITO, declanseaza actiunea. Re-L Mayer (Rir sau Real cum traduceau aia) e trimisa sa inspecteze. Toate aceste o fac pe ea sa-si puna tot felul de intrebari si sa priceapa ca orasul asta nu e chiar atat de perfect si bun pentru oameni (mie nu-mi placea orasul deloc) si ea va incerca sa descopere adevarul. Adevar pe care il veti afla daca urmariti cele 23 de episoade (o sa va ia cam mult, e cam greu de priceput , dar va zis eu ca merita!).

Re-L Mayer e personajul meu preferat. E o tanara de 19 ani (parca). E o femeie puternica, rece, careia ii place sa controleze tot din jurul ei ( nu in sensul ala prea evil cu "the world is MINE!"..adica oamenii, pe ea in special etc), observa totul are o gandire logica si pare fara sentimente, aa, si are si un umor negru dupa care mori :3.

Pino - al doilea personaj preferat al meu. Pino e un autoreiv infectat cu virul Cogito. Acest virus ii face pe roboti sa aiba sentimente, sa fie constienti de existenta lor. Pino e inocenta, vesele, ca un copilas, dar destul de matura in gandire, foarte optimista si ii place sa deseneze. Pino e cea care da culoare si umor anime-ului.

Vincet - eroul - e un tip plictisitor...plictisitor....plictisitor care vrea sa descopere cine e, e cam prost, naiv, si o iubeste pe Rir (nu e romantism in anime, nu va speriati).
magicb
magicb
FanClub Death Note
FanClub Death Note

feminin
Numarul mesajelor : 609
Varsta : 36
Localizare : miau
Stare de spirit : vreau sa dorm :|
Inscriere : 03/02/2008

http://magicb-diary.blogspot.com

Sus In jos

ergo proxy Empty Re: ergo proxy

Mesaj Scris de Ana-Anibas Vin Mai 23, 2008 8:48 am

oo....chiar e interesant...am inteles ce ai vrut sa spui...

si cred ca am sa ma uit la el...RazzVery Happy...tot eram in cautare de ceva nou....asa ca mersi....>Very Happy<....

si am vazut la poze....are o grafica mai diferita fata de alte anime-uri...asa ca....sunt fffffffffffffffffffffff curioasa.... chirol
Ana-Anibas
Ana-Anibas
Membru avansat
Membru avansat

feminin
Numarul mesajelor : 752
Varsta : 32
Localizare : Iasi
Stare de spirit : >_< ^_^ *~* @_@ O_o X_X o.O
Inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum