J-effect
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ce va place la aceasta tara?

+7
Ryuk
magicb
Naive
daniela
Ana-Anibas
Kikyo
Mahoro
11 participan?i

In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Mahoro Mier Ian 02, 2008 10:53 pm

ok,aici spuneti de ce va place Japonia ,sau ce au ei si nu au romanii lol! ,etc
Mie personal imi place deoarece de la ei provin anime-urile(in primul rand) si benzile acelea desenate(manga).Au o cultura foarte interesanta,festivalele lor traditionale ,de exemplu sarbatoarea Anului Nou(care la ei se numeste shogatsu si se refera la prima luna a anului).... familiile japoneze se reunesc pentru a bea un anume tip de sake.... se presupune că asigură o viață lungă, pentru a mânca un anume tip de supă cu orez care, șterge orice amintire rea ramasa din anul precedent.Alta sarbatoare ar fi Festivalurile verii ,avand ca scop sa ii fereasca pe japonezi de diferite boli.Ce-mi mai place....kimono-ul si yukata ,hainele japoneze traditionale si multe altele.

peste,peste si iar peste...
Ce va place la aceasta tara? 2562358401998242a0bnr3
Mahoro
Mahoro
Membru junior
Membru junior

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 30
Inscriere : 01/01/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Kikyo Mier Ian 02, 2008 11:10 pm

Mie imi place Japonia deoarece in primul rand de acolo sunt anime-urile si ei au o grafica mult mai inderesanta la desene precum o avem noi.Ce imi mai place la Japonia e ca locuitorii ei tin la protejarea mediului si sunt foarte tehnici.Ei au inventat o masina electrica care nu poleaza si deasemenea o bicicleta cu energie electrica care sa inlocuiasca motoreta sau ATV-urile.
Kikyo
Kikyo
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 28
Localizare : Braila
Stare de spirit : x_x I hate the life!
Respectarea regulilor : Ce va place la aceasta tara? 111010
Inscriere : 30/12/2007

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Ana-Anibas Dum Ian 20, 2008 8:00 pm

Am 3 tari preferate...Japonia..Irlanda...si Germania...
De ce imi place Japonia ?...Pentru ca este o tara plina de mister, cu o cultura foarte interesanta , cu traditii pe care le tin cu strictete si le promoveaza...( din pacate unele tari nu-si mai respecta unele obiceiuri Sad ). Ador stilul Harajuku , anime , manga...love ...Desi sunt foarte multi oameni stiu sa-si foloseasca sptiul si sa creeze locuinte simple dar cu stil...Imi place Tokyo....chiar daca e foarte, foarte, foarte aglomerat , iar peisajul urban pare sa fie SF, imbina traditia si noul....ce mai....e o tara SUPERBA!!!! japo chirol
Ana-Anibas
Ana-Anibas
Membru avansat
Membru avansat

feminin
Numarul mesajelor : 752
Varsta : 32
Localizare : Iasi
Stare de spirit : >_< ^_^ *~* @_@ O_o X_X o.O
Inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Kikyo Joi Ian 24, 2008 11:51 am

Eu maminformat despre aceasta tare
Geografie
Japonia este localizată în Asia de Est, în nordul Oceanului Pacific, fiind formată din 4 insule importante, ce reprezintă un procent de aproximativ 95% din teritoriul Japoniei: Honshu, Hokkaido, Kyushu și Shikoku, plus numeroase insule mici. Insulele nipone sunt formate la îmbinarea plăcilor tectonice: placa Pacificului și placa Filipinelor se scufundă sub placa Euroasiatică din vest. Japonia este situată deasupra zonei de scufundare, pe placa Euroasiatică. La îmbinarea plăcilor tectonice crusta pământului este instabilă, ceea ce explică numărul mare de vulcani activi din Japonia precum și numărul mare de cutremure. Cu toate acestea, se susține că aceste lucruri contribuie la frumusețea peisajului din Japonia. Izvoarele termale sunt larg răspândite, atât în zonele de munte, cât și în apropierea zonelor de țărm. Totuși, lava și cenușa rezultate în urma erupțiilor vulcanilor au avut, de-a lungul timpului, efecte dezastruoase asupra populațiilor care trăiesc în zona apropiată vulcanilor activi.In Japonia se afla 200 de vulcani, dintre care 50 sunt activi.In aceasta tara au loc 4-5 cutremure zilnic.



Sărbătoarea națională
rbătoarea națională a Japoniei este 23 decembrie, ziua de naștere a împăratului Akihito, născut în 1933.


Familia Imperială
Casa Imperială a Japoniei este condusă de Împăratul Japoniei. Constituția Japoniei definește împăratul ca "simbol al statului și al unității poporului". El execută datorii ceremoniale și nu are putere reală, nici măcar în situații de urgență. Suveranitatea este pusă în mâinile poporului japonez prin constituție. Deși statutul său oficial este disputat, la ocazii diplomatice, împăratul tinde să se comporte (doar dacă are susținere publică) ca și cum ar fi șef de stat. În 2006, Japonia este singura țară din lume condusă de un împărat. Floarea familiei imperiale japoneze este crizantema.


Clima
Clima este siberiană în nord, cu ierni aspre, și tropicală în jumătatea sudică.


Vegetatia
Vegetația se încadrează în Subregiunea floristică Chino-Japoneză. Caracteristic pentru aceasta zonă sunt pădurile temperate umede și cele umede subtropicale. Cele temperate sunt reprezentate prin păduri de conifere, de foioase etc., iar cele subtropicale prin magnolii, bambuși, liane, etc.

Fauna
Fauna aparține subregiunilor Euro-Siberiană și Chino-Manciuriană (ursul japonez, maimuța japoneză, cocoșul japonez). Diversitatea și unicitatea peisajului arhipeleagului japonez a determinat considerarea a numeroase regiuni drept parcuri naționale.
Kikyo
Kikyo
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 28
Localizare : Braila
Stare de spirit : x_x I hate the life!
Respectarea regulilor : Ce va place la aceasta tara? 111010
Inscriere : 30/12/2007

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de daniela Vin Ian 25, 2008 8:17 pm

wow.... cate informatii.. mi-emi place doar cultura si traditiile... atat. ma org, poate si alte chestii... cam tuturor oamenilor le place japonia.. poate ca e un pic "exotica".... lol!
daniela
daniela
V.I.P
V.I.P

feminin
Numarul mesajelor : 2384
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Stare de spirit : monkey-maddness XD
Inscriere : 01/01/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Ana-Anibas Vin Ian 25, 2008 8:33 pm

.....da.."exotica" este cuvantul cheie! Cool ..adevarul este ca tarile Asiatice sunt pe locul 1 in preferintele oamenilor....Iar Japonia este acum tare preferata a tuturor tinerilor...mai ales din cauza animeurilor care circula in toata lumea!!!...
Si ce pot spune?!...Japonia este o tara plina de culoare , vesela... flower ...Si mai nou , se pare ca Tokyo este locul de unde vin noile tendinte in moda (Harajucu style), si ca Londra doar se inspira din moda se strada a Japoniei...( am citit asta intr-o revista Razz )...
Ana-Anibas
Ana-Anibas
Membru avansat
Membru avansat

feminin
Numarul mesajelor : 752
Varsta : 32
Localizare : Iasi
Stare de spirit : >_< ^_^ *~* @_@ O_o X_X o.O
Inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de daniela Vin Ian 25, 2008 8:39 pm

eh... e stilul ala emo ciudat sau ala de prin filmul babel dak l-a vazut cineva? anyway, nu-mi plac hainele lor.. intr-un fel sunt superficiali. modul in care sarbatoresc craciunul...adik, iau un brad aiurea, cumpara cadouri cat casa lor si.. copie o groaza de sarbatori din alte tari.. ca nishte anddroizi... park e prea.. evoluata. imi place japonia traditionala. lol! atat.
daniela
daniela
V.I.P
V.I.P

feminin
Numarul mesajelor : 2384
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Stare de spirit : monkey-maddness XD
Inscriere : 01/01/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Naive Dum Ian 27, 2008 7:48 pm

pai inca nu am ajuns personal in ea...but as vrea sa vizitez Tokyo...mi se pare un oras interesant..plin de viata:D...si bineinteles imi place japonia pentru ca ei au avut ideea geniala de anime^^..si imi place limba..cum suna..Very Happy
Naive
Naive
FanClub Death Note
FanClub Death Note

Numarul mesajelor : 168
Varsta : 30
Inscriere : 27/01/2008

http://purple-butterfly.topgoo.net

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de magicb Dum Feb 03, 2008 12:56 am

Pei... scratch
Imi place cultura japoneza, ceromonia ceaiului (am un set de ceai din japonia kaos-pinky ), ikebana si toate festivalurile lor. Imi plac mangaurile (vreau sa devin mangaka), limba lor e usoara, si daca te duci in Japonia nu ai neaparata nevoie sa stii sa scri atata timp cat stii sa vorbesti, ei au o gramatica usoara. Imi plac si animeurile. tchine
magicb
magicb
FanClub Death Note
FanClub Death Note

feminin
Numarul mesajelor : 609
Varsta : 36
Localizare : miau
Stare de spirit : vreau sa dorm :|
Inscriere : 03/02/2008

http://magicb-diary.blogspot.com

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Ryuk Sam Apr 19, 2008 2:16 pm

poi mi eimi place Japonia deoare ce are o tehnologie uimitoare si o tara atat de mica concureaza cu un continent intreg adica America..toata lumea America America eu vreau Japonia si mai imi place din cauza curajului pe care l-au avut in al doilea razboi mondial cu Kamikaze acei piloti isi dadeau viata pentru tara si cat curaj a avut ca sa o provoace pe America sa intre in razboi ..Respect Japonia:)
Ryuk
Ryuk
FanClub Death Note
FanClub Death Note

masculin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 30
Localizare : cine stie?
Stare de spirit : I hate myself.
Inscriere : 01/04/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de roses_of_doom Joi Iun 05, 2008 9:23 pm

Ca orice fan anime...ador aceasta tara deoarece de acolo provin anime-urile si manga-urile . ^^
Pe de o parte... Japonia are o cultura foarte interesanta.
Pe de alta parte... au si niste obiceiuri foarte dragute , demne de respectat tirelang
roses_of_doom
roses_of_doom
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 165
Varsta : 26
Inscriere : 05/04/2008

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de sannyuu Sam Dec 27, 2008 10:25 pm

Konnichiwa(こんにちは) Ni hao(你好) sunt nou aici Smile
mie îmi place f tare cultura lor japoneze, îmi plac kimonourile, sushi...etc, sorry, nu mănânc carne, numai peste și pui thailandez Very Happy orezul și teiței din orez îmi place f tare...despre anime, îmi plac și anime f tare, m-am uitat la akira din 1988, m-am uitat la mulan...etc, mi-a plăcut, îmi mai place și filmele asiatice oricare, din japonia, china, coreea...etc, mi-a plăcut f tare filmul japonez ”shichinin no samurai”(cele 7 samurai) din 1954 de akira kurosawa...ce să mai zic...cam atât am de spus Very Happy
sannyuu
sannyuu
Membru nou
Membru nou

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 41
Stare de spirit : Shiawase
Inscriere : 27/12/2008

http://www.myspace.com/toma29

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Iulia ~ Joi Iul 23, 2009 1:56 pm

Mie imi place Japonia pentru ca e mult mai evoluata(sa zic asa) din toate puctele de vedere..acolo chiar ai ce vedea japan4 spre deosebire de Romania ;]
Imi place cultura lor,oamenii,templele si castelele love ,ciresii(primavara:]) ,filmele,animeurile ,harajuku style( cu toate ca niciodata nu m-as imbraca asa):]] ,sushi,onigiri^^ si imi place faptul ca japonezii sunt foarte destepti (damn! adica la noi n-o sa vezi niciodata un robot cu expresii faciale,decat daca e adus de acolo)

japo
Iulia ~
Iulia ~
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 29
Inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Ayame Mier Noi 25, 2009 6:59 pm

Ador japonia e tara care vreau sa o vad cel mai mult!!!!!!!desigur imi plac si originile mele sunt nemtoaica desi traiesc in romania deci provin din germania dar japonia e cea mai faina ador totul la ea si debea astept sa o vizitez cat mai curand japo
Ayame
Ayame
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 71
Varsta : 29
Stare de spirit : HAPPY now^^
Respectarea regulilor : Ce va place la aceasta tara? 111010
Inscriere : 25/11/2009

Sus In jos

Ce va place la aceasta tara? Empty Re: Ce va place la aceasta tara?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum